
Orgodinamika – kūno psichoterapijos atšaka iš Vokietijos
Kas yra „Orgodinamika“?
Orgodinamika – tai sąmoningumo ugdymo ir terapinės pagalbos metodas, apimantis visas mūsų buvimo žmogumi dimensijas: kūną, protą, emocijas ir sielą.
Metodą sukūrė Gabrielle St. Clair(pirma nuotrauka) ir Michaelas Plesse’as(antra) 1985 m., JAV
Remiantis gilesniu sąmoningu kūno suvokimu, siekiama diferencijuotai suvokti emocinį, protinį ir dvasinį procesą, sklandžiai judėti tarp dimensijų (sekti srautą, gyvybinės energijos dinamiką) ir skatinti natūralią išraišką (fiziniame kūne – įžeminimą ir tekėjimą(Grounding und Strömen), protiniame kūne – atsigręžimą(Facing), emociniame kūne – susitelkimą(Focussing), intuityviame kūne – derinimą(Tuning)).
Taip pat siekiama sąmoningai susidurti su vidiniais barjerais kliūtimis ir juos integruoti. Taip stiprinamas autentiškai budrus gebėjimas veikti santykiuose, darbe ir saviugdoje.
Pačioje pradžioje orgodinamikos metodus įtakojo biodinamika, unitarinė psichologija, neotantra ir Rytų filosofijų dvasiniai požiūriai. Orgodinamiką moksliniame kontekste 2010 m. įtvirtino Gabrielle Plesse-St. Clair, apgynusi disertaciją. “Orgodynamik, Menschen multidimensional begleiten” – Klinkhardt Verlag – kurią galima įsigyti institute www.orgodynamik.de (Vokiečių kalba)
Kokiu žmogaus vaizdiniu grindžiamas orgodinaminis darbas ?
Kiekvienas žmogus yra unikalus ir šiuo požiūriu yra pripažįstamas, vertinamas ir gerbiamas.
Holistiniu požiūriu žmogus yra kažko didesnio dalis. Visumą galima patirti per susijungimą, pavyzdžiui, gamtoje, religijoje, dieviškume, Tao, ramybės vietoje, tekant į “būtį” ir pan. (priklausomai nuo to, kuris dvasinės sąmonės atskaitos taškas tuo momentu yra natūralus).
Subalansavus receptyvumo ir aktyvumo, savarankiškumo ir susietumo pulsą, pilnatvė gali atsiskleisti ryškiai juntamu būdu ir galbūt sakinys: “Tu jau esi tas/ta, kurio ieškojai“ taps patyrimu.
Kalba eina apie dengiančių šydų (identifikacijų, fiksacijų, elgesio modelių, atsiribojimų ir t. t.) atskleidimą ir nuėmimą taip atsivėriant Čia ir Dabar potencialui su visomis jo galimybėmis.
Tai pasiekti padeda visapusiškas daugiamatis orgodinamikos metodų spektras, kuriame natūralus santykis su savo kūnu ir įsitvirtinimas jame atsiranda dėmesio centre.
Kaip orgodinamika supranta gijimo sąvoką?
Pirmuoju supratimu, kiekvienas simptomas, kiekvienas suintensyvėjimas(pvz., per didelė ar per maža įtampa…) yra pusiausvyros atkūrimo veiksmas ir šiuo požiūriu suprantamas kaip kūrybinis gyvenimo ir gyvenančiojo sprendimas.
Šis požiūris skatina terapeutą ne gydyti simptomus, o įnešti į sąmonę suvokimą apie gilesnį kontekstą ir gyvybinės energijos srautą.
Pasitikėjimas savireguliaciniais mechanizmais yra visko pradžia. Natūrali gyvybinės energijos pulsacija yra pagrindas.
Nėra vienos, teisingos ir geros sveiko žmogaus būsenos. Tai daugiau kiekviename žmoguje esantis aktyvus gyvybinis srautas, nuolat ieškantis tinkamiausios išraiškos, tuo metu geriausios įmanomos pulsacijos, vedančios iš užspaudžiančio susiaurėjimo. Ir tai – visose mūsų žmogiškosios egzistencijos dimensijose (fiziniame kūne, dvasiniame / mentaliniame kūne, emociniame / jausmų kūne, intuityviame / energetiniame kūne).
Kiekvienoje dimensijoje įvairios aplinkybės ir (arba) dirgikliai gali sukelti susiaurėjimo ir fiksacinius procesus. Taip susiformuoja šablonai, ribojantys natūralų gyvybinės energijos pulsavimą. Orgodinamikoje pradedame ten, kur “durys atviros” (pasirengimas ir “branda”), palaikome savigydos galias ir natūralius resursus, stipriname įgalinimą, tam kad pasiektume vis gilesnius sąmoningumo sluoksnius.
Tai reiškia savo gyvenimo ir visų patirčių gilią integraciją budriame Čia ir Dabar sąmoningume. Tai taip pat reiškia išjausti, ko reikia, kad priimti tai, kas YRA, ir (arba) gebėti keisti tai sąmoningu veikimu.
Natūrali “tėkmė” visose mūsų žmogiškumo dimensijose, atgalinis ryšys su mūsų pačių pirmine pulsacija, įsitvirtinimas ir įsikūnijimas savo esybėje yra esminiai orientaciniai gijimo pagal orgodinamiką punktai.
(nuotraukoje instituto vadovas ir lektorius Frithjof Paulig)
Kokį vaidmenį orgodinamikoje vaidina “traumos” ir “prisirišimo” temos?
Traumos yra gilūs ir esminiai konsolidacijos ir fiksacijos procesai. Priklausomai nuo jų atsiradimo istorijos, reikalinga skirtingo lygio parama.
Galimai reikia išsiaiškinti, kaip staiga įvykusį šokiruojantį gyvenimo raiškos pokytį ar apribojimą galima vėl pakviesti, kompensuoti ar išbandyti iš naujo ir kaip tokią patirtį galima būtų integruoti į Čia ir Dabar.
Taip pat tai gali reikšti, kad asmenybės raidoje nebuvo artumo, saugumo, pasitikėjimo ir t. t. , kuriems patirti ir mokytis atveriamas kelias Čia ir Dabar, taip papildant biografinę giją naujomis patirtinėmis alternatyvomis.
Prisirišimo samprata vaidina itin svarbų vaidmenį ankstyvojoje žmogaus raidos fazėje. Orgodinamikoje tai atsispindi ir tyrinėjama ne tik intensyviame darbe su vidinėmis vaiko tapatybėmis ar gimimo tema, bet ir visais klausimais apie mūsų santykius Čia ir Dabar. Be to, susitelkimo(Holding) ir dėmesingumo atmosferoje sukuriama erdvė savo ryšiui su gyvenimu pajusti bei patirti ir sustiprinti savo esaties stabilumą.
Santykiai ir prisirišimas yra giliai įsišakniję orgodinamikos paradigmose. Kiekvienas žmogus nuolat yra „santykyje“ arba „prieraišume“ trijuose lygiuose – su savimi, su kitais ir su visuma. Daug kas įtakoja šių lygių išraiškas. Jų tyrinėjimas ir gilus pažinimas, o jei reikia, – sureguliavimas, yra procesas, kurio metu, Čia ir Dabar, atkuriama atjauta ir gebėjimas rezonuoti.
Kokius metodus naudoja orgodinamika, su kokiais priėjimais ir akcentais?
Orgodinaminių metodų spektrą nusako 4 pagrindinės paradigmos – sąmoningas prieraišumas, srauto suvokimas, buvimas Čia ir Dabar bei daugiadimensiškumas.
- Darbo su fiziniu kūnu metodai apima, pvz. dinaminį kūno darbą, patirtis su srautu, kvėpavimo pratimus, masažus, kūno ritualus ir įkūnijimą, …
- Darbo su dvasiniu/psichiniu kūnu metodai apima kūrybinį transą, transsisteminį darbą, tapatybes ir kryptingumo fiksacijas…
- Darbo su emociniu kūnu metodai apima atvirų procesų palaikymą, emocinį modeliavimą, šviesos ir šešėlių darbą ir energetines praktikas…
- Darbe su intuityviuoju/energetikos kūnu naudojami buvimo Čia ir Dabar pratimai, tylos ir meditacijos praktikos, srauto pratimai, ritualus bei energetinės praktikos…
- Metodai, susiję su veiksmingumu pasaulyje, apima, pavyzdžiui, kryptingumo pratimus, teminį gyvenimo lanko nagrinėjimą su kasdieniais išvadų įtvirtinimo pratimais, sąminingo buvimo Čia ir Dabar pratimai…
Visa tai lydi nuolatinis įsitvirtinimas kūne, atsižvelgiant į buvimo žmogumi vientisumą ir siekiant paskatinti, sustiprinti savireguliacinius mechanizmus naujam fizinio kūno balansui pasiekti.
Mokymų turinys perteikiamas patyrimiškai, teoriškai (kontekstiniai pokalbiai, diagramos ir pratybų instrukcijos raštu) ir per supervizijas.